Döner Sektörü Haber Sitesi
$ DOLAR → Alış: 8,41 / Satış: 8,44
€ EURO → Alış: 10,00 / Satış: 10,04

Ah biz Türkler!

İrfan Söyler
İrfan Söyler
  • 13.08.2020
  • 131 kez okundu

AH BİZ TÜRKLER

Nerede olursak olalım rahat duramayız. İlla kendi imzamızı bulunduğumuz yere atacağız. Mücadele ruhumuz. Yeniliklere olan yatkınlığımız. Bulunduğumuz yerde iz bırakma gayretimiz bizi diğer milletlerden ayırt eden en belirgin özelliklerimiz.
Avrupa’da bulunduğum dönemlerde “Siz nasıl bir milletsiniz?” sorusunu çok duymuşumdur. Neden diye sorduğumda aldığım cevaplar aslında bizi tarif ediyordu. Risk almaktan korkmuyorsunuz. Yarını hesaplamadan yeterli sermayem var mı demeden iş kuruyorsunuz. Bizim aylar yıllar süren araştırmalarımıza açmaya cesaret edemediğimiz dükkanları açıyor kısa sürede karlı bir işletmeye dönüştürüyorsunuz. Çalışmaktan yılmıyorsunuz. İlla 8 saat çalışacağım sonra keyfime bakacağım diyen batılılara rağmen çalışmakta saate bakmıyorsunuz. Niye?
Çünkü biz kendi işimizin patronu olmayı seviyoruz. Emir almaktan nefret ediyoruz. Girişkeniz. Göçebe kültürümüz gereği yükümüzü derleyip uzak diyarlara gidin bir ocak bir döner ile tezgahımızı kuruyor. Bir kaç yıl sonra bizim gibi gelenler için Döner üretmeye başlıyoruz. Bu üretimi geliştirip önce civarımıza sonra ülke geneline ardından da bütün dünya ya döner satıyoruz.
Biz Türkler bulunduğumuz yere imzamızı atıyoruz. İş, aş ve merhamet veriyoruz.
Çevremizde aç insan olsun istemiyoruz. Onları doyurmak genimizde var. Her ne kadar eski ahi ahlakımız dejenere olsa da Anadolu irfanımızı kuzey buz denizinde de, Polonya’da da Afrika’da da sürdürüyoruz.
Dünya genelinde nerede olursa olsun bir döner dükkanına parası olmayan karnı aç biri gelse karnı tok çıkar. Kimse kapıdan kovulmaz. Bu erdem bizi biz yapan, bizi değerli kılan hasletimizdir.
Döner onun için bayraktardır.
Döner onun için bizim kültür elçimizdir.
Döner onun için batılıların soft power dedikleri benim ise lezzet gücümüz dediğim olgudur.
Dünya’da dağınık olmasına rağmen sosyal bir olgu olan Dönerimizi daha derli toplu ve Türkiye’nin yükselen soft power’ı yapma girişimini artık UDOFED üstlenmiş durumda.
Mehmet Mercan başkanlığında geliştirdiğimiz projeler ile dönerde yeni dönem başladı. Bunların meyvelerini kısa sürede herkes görecek.
Sektör nefes alacak. Gücüne güç katacak.
Herkese iyi bayramlar

İrfan Söyler

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

tanıtım filmi
gazete haber