Döner Sektörü Haber Sitesi
$ DOLAR → Alış: 7,87 / Satış: 7,90
€ EURO → Alış: 9,25 / Satış: 9,28

Avrupa’da Döner nasıl servis ediliyor?

Avrupa’da Döner nasıl servis ediliyor?
  • 17.09.2020
  • 14 kez okundu

Döner nasıl servis ediliyor?

Bütün Dünya’da dönerin servis edilişi aslında bellidir. Hepsini sırası ile ele alalım.

Pide arası

Almanya, Hollanda, Belçika ve Avusturya’da en çok tercih edilen sunum şeklidir. Doyurucudur. Hem göze hem mideye hitap eder. Pidenin dörtte birinden yapılır. Soslar, döner ve salata ile üçgen şeklinde hazırlanır Döner Tüte – Döner kağıdı içine yerleştirilir. Üzerine peçete konur ve alüminyum folyoya sarılarak verilir.

Dürüm

Pidenin olmadığı ülkelerde ilk sırada sunulan döner servis şeklidir. Diğer ülkelerde de yükselen bir trendi vardır.

Genellikle 30 cm çapındaki dürüm ekmeği kullanılır. Lavaş tercih edilir ama olmadığı yerde tortula da kullanılır.

Yine soslar, döner ve salata ile hazırlanıp rulo yapılır, Çoğunlukla alüminyum folyoya sarılarak müşteriye verilir.

Avrupa’dakiler bilek büyüklüğünde, Türkiye’dekiler iki parmak enliliğinde olması ile meşhurdur.

Ekmek arası

Sadece Türkiye’de servis edilen bir sunum şeklidir. Yarım francala ekmeğinin ortası kesilir. Tost makinasında ısıtılır ya da Ekmek dönerin birikmiş yağına bandırılır. Ardından ince bir dilim döner onun üzerine sabah kızartıldığı için buruşmuş olan patates, salatalık turşusu ve iki dilim ince domates konulur.

Tombik

Türkiye’de İspanya’da Avusturya’da uygulanan servis şeklidir. Pide kadar her zaman ekmeğin lezzetini tutturmak mümkün değildir. Hazırlanış mantığı Türkiye’de Ekmek arası, Avrupa’da Pide arası sunuş şekli ile aynıdır.

Kutuda

Yeni bir trend olarak döner sektörüne girmiştir. Özellikle çocuklar ve gençlerin ilgisini çekmektedir. Karton kutular içerisine önce taze kızartılmış patates, onun üzerine döner, en üste de isteğe göre sos ilave edilip, plastik çatal verilerek servis edilmektedir.

Tabakta

En bildik döner servis şeklidir. Ülkelere göre tabak dizaynı değişse de sistem aynıdır. Tabakta döner dışında, pilav, kızarmış patates, salata garnitürleri, ve soslar yerini alır. Tabakta sade döner sunumu sadece Türkiye’de vardır. Diğer ülkelerde tabakta döner istediğinizde geniş bir tabakta bol garnitürlü olarak önünüze gelir.

İskender

Dönerin yoğurt ve tereyağı ile lezzet artırma operasyonu olan İskender ya da yoğurtlu kebap dönerin altına ekmek parçalarının yerleştirilmesi domates sosu, tereyağı ve yoğurt ile sunulmasıdır.

Pizza, Lahmacun ve Döner

İtalya ve İspanya’daki dönerciler Dönerli Pizzayı, Almanya’daki döner dükkanları da  Dönerli Lahmacunu menülerimize kattılar.

Pizza margarita fırından çıkmadan 5 dakika önce üzerine tavuk veya kıyma döner ilave edilerek hazırlanıyor. İspanya ve İtalya’da dürüm dönerden sonra en çok tüketilen ürün Pizza Döner diyebiliriz.

Dönerli Lahmacun ise özellikle Almanların beğenerek tükettiği yeni bir lezzet karışımı. Kalın hamurlu lahmacun üzerine Döner konulup dürüm yapılıyor. Oldukça kalın bir dürüm olduğunu söyleyebiliriz. Türkler bu iki lezzeti karıştırarak tüketmeyi pek sevmiyor. Almanlar Dönerli lahmacundan çok memnun.

Lokanta Sahipleri ne diyor?

Dönerin kaç değişik şekilde servis edildiğini anlattık. Avrupa’da Döner lokantası işleten esnaflarımızdan bazılarına da aynı soruyu yönelterek görüşlerini sizlere aktarmak istedim.

İşte aldığımız cevaplar;

Hasan Meram – Münih

Ekmeği kızartacaksın içine taze kestiğin döneri sereceksin onun üzerine domates, soğan, lahana üzerine sos döküp, ayrıca tekrar üstüne döner sererek müşteriye sunacaksın.

Döner çok güzel bir ürünümüz. Bunu sunarken tazeliğe ve pişirmeye de çok önem vermeliyiz. Etin kalitesi önemli. 

Ekmeği kendimiz yapıyoruz. Döneri ekmek içinde veriyorsak mutlaka taze olmalı. Lavaşı da tazeliğiyle pişirip verdiğiniz zaman çok daha lezzetti olmaktadır.

Dönerin içine konulacak sebzelerde domates, soğan ve marul yeterlidir. İçine bolca sebze doldurularak et lezzetinin kaybolmaması lazım. 

Almanların dönere ilgisi oldukça fazla. Yedikten sonra özellikle teşekkür ediyorlar. Başka ülkelerden olan insanlarında çok beğendiklerini görüyoruz. 

Türkiye’nin özellikle Güneydoğu kebap çeşitlerini sunuyoruz. Müşterilerimize değer veriyoruz. Yerimizde temizlik ve düzene çok önem veriyoruz.  

Mehmet Kahveci – Köln

Döner denince mutlaka %100 süt danası olmalıdır. Döner üreticisi olan firmalarla birlikte düşünüp ortak kaliteli ürünü satmaya başladıktan sonra müşterilerde bu kaliteye alışıyorlar. Bundan sonra yalnız fiyat için üretici değiştirmek aynı zamanda kaliteyi de bozmak anlamına gelmektedir. Ben 7 yıldır aynı üretici ile çalışıyorum. Bu da bir anlamda karşılıklı olarak isteklerimizi ve kalitenin standart şekle gelmesini de sağlıyor. 

Bir anlamda Döner üreticisi – toptancısı olanlar gelerek işe hemen ucuz fiyattan başlıyorlar. Halbuki bunun yerine kaliteden bahsederek fiyatlarını belirtseler daha iyi olur. 

Fiyat her şey demek değil diyorum.  Tezgahın arkasına mutlaka işini öğrenmiş, eğitimini almış, giyimi düzgün ve gülmesini bilen eleman geçmelidir. Bu vasıflardan birisi eksik olursa müşteriyle iletişimi eksik olmaktadır. 

Döner ekmeğini tost makinasında güzelce kızartacaksın içine taze kestiğin döneri sereceksin onun üzerine domates, soğan, lahana üzerine sos döküyorum. Ayrıca tekrar üstüne döner sererek müşteriye sunuyorum. 

Müşterilerimizin çoğunluğunu % 70 civarında Almanlardan oluşmaktadır. Yaş ortalaması 25-40 arasındadır. Çocuklar da annelerinin ellerinden tutarak döner yemeye geliyorlar. Bunlar Döner sektörünün geleceği diye çok seviniyorum. Müşteri hangi şartlarda işyerimize gelirse gelsin, buradan mutlaka güler yüzle çıkmalıdır. Temel prensibimiz budur bizim.

Muzaffer Durak – Amsterdam

Yavaş ateşte iyi pişmiş olmalı, genellikle piyasada süt danasının döneri tutuluyor. Döner üretimi yapan arkadaşlarımız süt danasına farklı etler katmamalı. Çünkü; farklı cins etler hiçbir zaman aynı tadı veremez. Bunlar baharat ve diğer katkı maddeleri ile karıştırsalar dahi özelliğini mutlaka değiştirmektedir. 

Döner içine marul, lahana, domates, soğan birde yoğurt ve sos konmalıdır. 

Müşteri portföyümüzün %80’ini Hollandalılar oluşturmaktadır. Daha ziyade gençlere hitap ediyoruz. Müşteri aş grubumuz 11’le 40 yaşları arasındakilerden oluşmaktadır. 

Ekmeği kendimiz yapıyoruz. Taze olarak hazırlayıp, müşterilerimize sıcak sıcak veriyoruz. Bunun da ayrı bir lezzeti olmaktadır. Temizlik, kalite ve titizliğe maksimum dikkat etmekteyiz. Kalite ancak bunlara değer verip, yaşamakla olmaktadır.

Kenan Ceyhan – Viyana

Dönerin pişirildiği yer mutlak temiz ve göze hitabeden yer olmalıdır. Burada pişerken kızarması, zamanında ve isteğe göre kesilmesi, müşterinin önce gözünü doyurmalıdır.  Sunumdaki hassasiyetlerimiz ise ekmeğin sıcaklığı, dürümün tazeliği çok önemlidir. 

Eti kesip sıcak ekmeğin içine koyduktan sonra domates, marul, soğan ve beyaz lahana kullanıyoruz.  Bunların üzerine de acı, sarmısaklı ve domates sosu ilave ederek müşteriye veriyoruz.  

Müşteri memnuniyetindeki dikkatimiz; 11 yıldır bu mesleği yapıyorum. Asıl olan para kazanmaktan ziyade müşteri kazanmaktır. Eğer müşteri kazanırsanız o size devamlı para kazandıracaktır. 

Elon Musk Döner hayranıymış
Tesla’nın patronu meşhur işadamı bir Alman takipçisinin Almanya’da bir çok pasta ve hamur işi yemek var. Almanya’ya geldiğinizde ne yemeyi...
Lokantanın kirasını mahkeme düşürdü
Salgında işleri azalan restoranın kirası mahkeme kararıyla yarıya düşüldü Bursa’da, koronavirüs salgını sürecinde dükkan kirasını ödeyemeyen restoran sahibi, kira bedelinin...
Yaylada döner keyfi
Dönerseverler bu harika lezzeti sadece lokantalarda değil ateşin olduğu her yerde tatilde, yaylada da tatmaktan geri durmuyorlar. Bu lezzet her...
Döner Gazi Meclisteydi
Döner Gazi Meclisteydi TBMM Başkanı Mustafa Şentop, yeni yasama yılı nedeniyle Meclis’i ziyaret eden Uluslararası Döner Federasyonu Başkanı Mehmet Mercan...
Mehmet Mercan ve bir kaç inanmış
Uluslararası Döner Federasyonunun kuruluşundan bu güne kadar yaptığı çalışmaları yakından takip eden bir yayın kuruluşuyuz.  Dönerin bütün dünyada ülkemizin bayrak ürünü...
Döner Gazi Mecliste
Türkiye’nin lezzet gücü Türkiye’nin lezzet gücü dönerimiz Gazi Mecliste devleti ile buluşuyor. Dünya genelinde 1000’i aşkın döner fabrikası, 250 bin...
Celal Adan’dan Mehmet Mercan’a tam destek
Udofed Genel Başkanı Mehmet Mercan, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Meclis Başkan Vekili Sayın Celal Adan Beyi ziyaret ederek 1...
Döner Dükkanları ne kazanıyor?
Kar mı ediyorsunuz zarar mı? Maliyet hesabı bir işletmenin olmazsa olmazı. Satılan üründe ne kadar kar edildiğini bilmek başarının birinci...
Avrupa’da Döner nasıl servis ediliyor?
Döner nasıl servis ediliyor? Bütün Dünya’da dönerin servis edilişi aslında bellidir. Hepsini sırası ile ele alalım. Pide arası Almanya, Hollanda,...
Döner nerede kaça satılıyor?
Döner nerede kaça satılıyor? Ekmek Arası ve Dürüm Döner Fiyatları ne olmalıdır. Bunu belirlemek ve Dünya’nın her yerinde belli bir...
Bursa Kebap Evinden itiraz
Tarım Orman Bakanlığı rutin denetimleri neticesinde ürünlerinde hile ve tahşiş tesbit ettiği firmaları açıkladı. Döner sektöründe neredeyse yok denecek kadar...
Cumhurbaşkanlığından Udofed’e tam destek
Cumhurbaşkanlığından Udofed’e tam destek Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ahmet Minder Udofed genel merkezini ziyaret etti. Genel Başkan Mehmet Mercan’dan Uluslararası Döner Federasyonu...
İnsanı yoran insandır
46 ülke sayısız şehir. 1000’e yakın Döner fabrikası. Onların sahipleri, yöneticileri. Üretimleri, hayalleri, sıkıntıları, kavgaları, artıları ve eksileri ile birebir...
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir: Döner Zirveye layık
Udofed Genel Başkanı Mehmet Mercan ve yönetim kurulundan oluşan heyet Ak Parti Genel Merkezini ziyaret etti. Ziyarette Ak Parti Genel...
Tarım Orman Bakanlığı: Udofed ile yakın işbirliğimiz devam edecektir
Uluslararası Döner Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Mercan ve Yönetim Kurulu Tarım Orman Bakanlığımızın daveti üzerine bakanlığımızı ziyaret etti. Tarım Bakan...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

tanıtım filmi
gazete haber