Döner Sektörü Haber Sitesi
$ DOLAR → Alış: 7,91 / Satış: 7,94
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

Kim büyük? Kim küçük?

İrfan Söyler
İrfan Söyler
  • 17.05.2020
  • 58 kez okundu

Kim Büyük? Kim Küçük?

Dile kolay milyonlarca kilometre yol gittim. Avrupa, Asya demeden hangi ülke, hangi şehir önemsemeden nerede döner üretiliyor, nerede satılıyor takip ettim. Kim bu işe yeni neler katmış inceledim. Sıkıntıları neler, heyecanları nasıl gördüm. Dostları kim? Düşmanları nasıl saldırıyor yakından şahit oldum.
Bu sektörde büyüklerin kısa sürede küçülerek yok olduklarını, küçüklerin kısa sürede büyüyerek zirveye koştuklarına birebir şahit oldum.
Onun için bu sektörde büyüklük küçüklük kavramı çok hızlı değişir.
Bu sektörün bir çok hastalığı var. Aslında bu rahatsızlıklar insanımızın ortak sıkıntısı.
Önümüzdeki en büyük engel “kibir”. Ne yazık ki 3 tane aynı isimle dükkanı olan kendisini Global fast food markaları ile kıyaslıyor. Kendini en büyük zannediyor.
Global oyunların farkında olmayanlar yok olurken bile neden battıklarının farkına varamıyor.
Kıskançlık yok mu? Ben varken niye o? Sorusu beyinleri yakan ve insanı bitiren bir yok oluş sorusudur.
Ticari dürüstlük az mı önemli? Bizler Ahi Evran nesliyiz. Karşılıklı oturduğumuzda mangalda kül bırakmayız da borç ödemeye veya verdiğimiz sözü tutmaya gelince küller havada uçuşur da kimse görmez. Halbuki esnaflığın kurallarını koyan Ahi Evran’ın kanunlarını batılılar uygular biz uygulamayız. Sonrada döner şu Almanlar ne kadar dürüstler sözlerinde duruyorlar deriz.

Döner Global oyuncudur.

Evet fabrikanızda ürettiğiniz, dükkanınızda sattığınız döner global bir oyuncudur. Devler ligi ürünüdür. Bu ürün ile geçiniyor ve var olmak istiyorsanız siz de devler liginin kurallarına göre hareket etmek zorundasınız. Aksi takdirdi bir zamanlar benim de döner markam vardı nostaljisini yaşarsınız.

Ne yapmalı?

Yapılacak olan çok basit. Öncelikle bütün önyargılarınızı, egolarınızı bir kenara bırakın. Döner için can siperhane çalışan Uluslararası Döner Federasyonu ile irtibata geçin. Bu birliğin bir parçası olun. Tek, tek var olmanızın imkansız olduğu bu global kıskaçtan bir bütün olarak daha büyük, daha güçlü ve ortak akıl ile çıkın.

Udofed çalışıyor. Sektör için projeler üretiyor. Global fast food baronlarına karşı Dönerin yek vücut olarak mücadele etmesinin önünü açıyor. Türkiye’nin stratejik değeri Dönerin dünyanın her yerinde sizin markalarınız ile var olması için sizlere bir adres gösteriyor.
Yok olmak çok kolay. Var olmak için egoları bırakıp udofed’e doğru bir adım atmak yeterli.

Sağlıcakla kalın.

İrfan Söyler

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

tanıtım filmi
gazete haber