Döner Sektörü Haber Sitesi
$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

Salgın günlerinde Dönerci ne yapsın?

İrfan Söyler
İrfan Söyler
  • 05.04.2020
  • 53 kez okundu

Salgın Günlerinde Dönerci Ne Yapmalı?

Global salgın bütün insanlığın hayatını derinden etkiledi. Korku ve endişe her kapıdan içeri girdi. İşletmeler durdu. İnsanlar evlerine kapanmak zorunda kaldı. Sosyal izolasyon mecburiyeti yüzünden en çok da yeme içme sektörü darbe aldı. İnsanlar sokağa çıkmayıp evde yemek ihtiyaçlarını gidermeye başlayınca sektörümüzde yaprak kıpırdamaz oldu. Az sayıda dükkan evlere servis yapmasına rağmen o da günlük masrafların gerisinde kaldığı için ödemeler biriktikçe birikmeye başladı.
Aslında kimse ne yapacağını bu işin nereye varacağını bilmiyor. Elbet bir gün bitecek. İnsanlar tekrar işine gücüne dönecek. Sokaklar hareketlenecek. Belki de eskisinden daha çok iş olacak. Ama salgının biteceği o güne kadar Döner sektörü de ciddi anlamda zor bir süreçten geçecek.
Bu zorlu ve çetin sürece dayanmak gerek. Önce morallerin yüksek olması azami hayat şartlarında idare etmek gerek. Devletin sunduğu ve sunacağı ekonomik desteklerden istifade ederek müesseseyi kapatma yoluna değil salgın sonrası hareketli döneme hazırlamak gerekir.
Her üretici zincir marketlerde hazır döner satışına girmek isterdi. Elbette hepsi bunu elde edemedi. Zincir marketlerde olma hayali ile hareket edenler mahalle marketlerini hatta bakkalları, şarküterileri ihmal etti. Belki bu durgun dönemde kurulacak ekiplerle bu noktalara pişmiş dondurulmuş birer kiloluk dönerler satışa sunulabilir. El ilanları ile sosyal medya reklamları ile fabrikadan halka yine 1, 2, 3 kgr pişmiş dönerler mobil araçlarla gönderilebilir. Evet çok para kazandırmaz ama en azından maaşları ve günlük giderleri çıkartabilir.
Hiç bir felaket sonsuza kadar sürmez. Moral ve motivasyon çok önemli. Yok olduk. Bittik. Ne yapacağız diye karalar bağlamak da doğru değil. Unutmayalım ki gayret sizden olursa rızk Allah’tandır.

İrfan Söyler

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

tanıtım filmi
gazete haber