Döner Haberleri - Döner News
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Covid 19 ve Gıda Güvenliği

Covid 19 ve Gıda Güvenliği
  • 19.04.2020
  • 29 kez okundu

Gıda işletmelerinde hangi Kovid-19 önlemleri alınmalıdır?

Koronavirüs (Kovid-19) pandemisinin etkilerine karşı “evde kalmaya” devam ediyoruz. “Evde kal” çağrılarının hem kendimizi hem de çevremizdekileri korumak için büyük bir önemi var! Kovid-19’in ortaya çıkardığı izolasyon ve karantina günlerinde herkes evdeyken, en çok gıda, sağlık ve barınma ağırlıklı harcamalar yapıyoruz.
Gıda alışverişlerinde önceliğimiz, fiziksel marketler ile birlikte “sanal market” adı verilen online market alışverişi seçeneği oldu. İnternet üzerinden uzaktan satış sistemi kuran market zincirleri veya online satış markaları, gıda için en çok tercih edilen e-ticaret mağazaları olarak öne çıktı.Online alışveriş ile satın aldığımız gıdaların depodan müşteriye ulaşıncaya kadar geçen tüm aşamalarında bir takım kurallara uyulması gerekiyor.

Gıda güvenliği kuralları gereği online marketler aracılığı ile satışa sunulan tüm ürünlerin ulaşımı kolay lokasyonlarda depolanması; sağlık ve hijyen koşullarının sağlanması; ürünleri sipariş ve sevkiyata hazırlayan personelin gerekli tedbirleri ve eğitimleri alması; lojistik, kurye ve ürün teslimatı süreçlerinde görev alan personelin bu zincirin kendine ait halkasında üstüne düşen görevleri yerine getirmesi gibi birtakım kurallara uyulması büyük önem arz ediyor. Aslında bu önlemler normal zamanlarda bile dikkat edilmesi gereken hususlardır. Yani oline market zincirinin her aşamasında genel gıda güvenliği ve hijyen kurallarına uyulması gerekiyor.
Bu kuralları şöyle sıralayabiliriz;
Gıda üretiminden müşteriye sunulmasına kadar bütün hizmet alanlarında gıda ile ilişkili işlerde çalışan tüm personelin; Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, Sağlık Bakanlığının ve Bilim Kurullarının küresel salgın ile ilgili bütün önerilerini ve tavsiyelerini dikkate almaları gerekmektedir.

Üretim alanlarının “sosyal mesafe” adı verilen fiziki mesafe kuralına göre yeniden düzenlenmesi ve yeni üretim planlamasına uygun görev tasnifi; üretim vardiyasının ve çalışma saatlerinin azaltılması gerekmektedir.
Personele yönelik kişisel hijyen eğitimlerinin Kovid-19 tedbirleri kapsamında yeniden revize edilmesi; gerekirse görev başında koronavirüs eğitimleri verilmesi gerekmektedir.
Gıda işletmelerinde çalışanlarda; yüksek ateş, kuru öksürük, boğaz ağrısı, solunum sıkıntısı, tat ve koku almada bozukluk, göz ağrısı ve kızarıklık gibi semptomlar görüldüğünde personelin üretim veya hizmer sahasından izole edilmesi; derhal Alo 184 sağlık hizmetleri hattına bilgilendirilmesi gerekmektedir.
Personel için yeterli sayıda maske, gözlük, siperlik, eldiven ve iş kıyafeti gibi ekipmanların temini ve uygun görevlerde kullanılması gereklidir. Maske ve eldivenin ne kadar sıklıkta değiştirileceği tanımlanmalı ve görev başı eğitimlerle uygulatılmalıdır.
Personelin kirli iş kıyafetleri yıkanıncaya kadar izole bir şekilde muhafaza edilmeli ve mümkünse 60 derece ve üzeri sıcaklıklarda yıkanmalıdır.
Gıda depolarının nem, sıcaklık, havalandırma, soğuk muhafaza ve hijyen gibi gereklilikleri sağlanmalıdır.
Doğru el yıkama kavramı ve “20 saniye” kuralı herkes tarafından uygulanmalıdır. El yıkama işleminden sonra kirli yüzeylerle temas edilerek, çapraz bulaşmaya zemin hazırlanmamalıdır.

Personel dinlenme sahaları sosyal mesafeye uygun olarak dizayn edilmeli; çay saatleri toplu olarak düzenlenmeli ve kişiye özel zaman aralığı temin edilmelidir.
Üretim aşamalarında çalışan personelin öksürme ve hapşırma sırasında üretim sahasından uzaklaştırılması; “aeresol” yoluyla havaya damlacık saçmalarını engelleyecek şekilde kağıt mendil kullanmalarının sağlanması; bulamadığı durumlarda ise dirseğin iç kısmının kullanılması gerektiği özellikle anlatılmalıdır. Ayrıca, öksüren kişilerin Kovid-19 pozitif olup olmadıkları sık sık kontrol edilmeli; gerekirse test yaptırmaları sağlanmalıdır..
Kapalı ortamların bulaşı riskini arttırdığı; ortamın sık sık havalandırılması gerektiği unutulmamalıdır.

Üretimde çalışan veya çalışmayan ancak işletme içinde bir şekilde işi olan ve üretim sahasına mal bırakan, sevkiyat yapan tüm personelin bahse konu tedbirlere dahil edilmesi önem arz etmektedir.
Ambalaj, gıda güvenliği için çok önemli bir tedbirdir. Bu nedenle üretim sahasında, hammadde kabul ederken ve sevkiyat aşamasındaki ürünler mutlaka ambalajlı olmalıdır. Ambalaj kontrolleri yapılırken patlak, delinmiş veya deforme olmuş ambalajlı ürünler üretim sahasına kabul edilmemelidir. Mümkünse üretim sahasındaki ürünlerin dış ambalajları üründen ayrılmalıdır.
Kovid-19’un cansız yüzeylerde yaşama kabiliyetine dair farklı sayısal değerler olması göz önünde bulundurularak, işletme içindeki tüm yüzeylerin ve ekipmanların dezenfeksiyonu önem arz etmektedir.
Gıda güvenliğinde “çapraz bulaşma” olarak adlandırılan kirli ve temiz yüzeyler arası geçişlere imkan verilmemelidir. Kirli yüzey ile temastan hemen sonra ellerin yıkanması ve daha sonra temiz yüzeyde çalışılması önemli bir güvenlik tedbiridir.
“Soğuk zincir” şartları üretimin tüm aşamalarında devam etmeli; koronavirüsün soğuktan etkilenmediği unutulmamalıdır.
Atıklar, üretim sahasından daha sık ve daha etkin bir şekilde uzaklaştırılmalıdır.

Yemekhanede çalışan personelin yemek yediği alanlar sosyal mesafe kuralına uygun olarak yeniden düzenlenmeli; gruplar halinde yemek yenmemeli; salata barlarda kullanılan ortak servis ekipmanları kullanılmamalı ve kişiye özel çözümler üretilmelidir. Ortak kullanılan baharatlık, sosluk ve tuzluk gibi ekipmanlar kullanılmamalıdır.
Kirli bulaşıklar 60 derecenin üzerinde sıcaklıklarda yıkanmalı ve doğru bir şekilde durulanmalıdır.
Gıda güvenliği kapsamındaki geri çağırma senaryoları gibi bulaşı halinde hangi yolun izlenmesi gerektiği konusunda bir tatbikat uygulanmalı ve yol haritası belirlenmelidir.
Acil durumda ulaşılacaklar listesi ve iletişim bilgileri güncel tutulmalı; bu listedeki personel 24 saat ulaşılabilir olmalıdır. Personel acil durumlarda kimlerle iletişime geçeceğini net olarak bilmelidir.

Zorunlu olan toplantıların katılımcı sayısı azaltılmalı ve minimum 1 metre mesafesi korunarak, temiz ve havadar alanda toplantı yapılmalıdır.
Üretim alanına girecek her kişi, geliş maksadı ve görevi ne olursa olsun aynı tedbirleri almak zorunda bırakılmalıdır.
Parmak okutma sistemi varsa bulaşma riskine karşı kullanımı durdurulmalıdır. Mümkünse yüz okuma sistemine geçilmelidir.
Gıda işletmesine giren herkes, giriş nedeni ne olursa olsun kayıt altına alınmalı; ateşi ölçülmelidir.
Ateş ölçen kişilerin eğitimli, kendileri açısından tüm önlemleri almış kişiler olması ya da iş yeri hekimi olmaları gerekmektedir.
Ofis masaları ve toplantı odası masaları temizliği ve dezenfeksiyon sıklığı 2-3 kat artırılmalıdır.
Ekmek, çay ve kahve gibi ürünler paketle verilmeli.
Üretim alanlarına dezenfektan konulmalı; personele verilen kaşık, çatal ve bıçakların kişiye özel ambalajlarda servis edilmesi gerekmektedir.

Tüm bunlarla birlikte; deprem ve yangın gibi afet durumlarında işletmelerde yapılması gerekenlerin sıralandığı yönetmelik gibi bir “küresel salgın yönetmeliği” hazırlanmalıdır. Küresel salgın durumunda hepimiz acemiyiz, hep birlikte önlem alıyoruz ve tecrübe ediniyoruz. Bu küresel salgın yönetmeliği kapsamında üst düzey yöneticilerden ve üretimi koordine eden kilit personelden oluşan bir “doğal afet ekibi” koordine edilmelidir. Sık yapılacak toplantılarla gündeme dair tüm gelişmeler takip edilmeli; gerekirse yönetmelik revize edilmelidir. Bu toplantılar gerekirse video konferanslarla tüm gün devam etmelidir. Afet yönetim ekibi tüm personel tarafından bilinmeli; bu ekibin aldığı tüm kararlar şeffafça paylaşılmalı ve herkesin öğrenmesi sağlanmalıdır.

NURTEN SIRMA
GIDA GÜVENLİĞİ UZMANI

Erdoğan: Restoran ve kafeler 1 Haziran’da açılacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuyla ilgili yaptığı açıklamalar şu şekilde: RESTORAN VE KAFELER SAAT 22.00’YE KADAR HİZMET VERECEK “1 Haziran’dan itibaren restoran,...
Hollanda’da Sera Kabinli Lokanta
Hollanda hükümeti, 19 Mayıs’ta tedbirlerin gevşetilmesinde ilk aşamanın olumlu geçtiğini belirterek, 1 Haziran’dan itibaren ikinci aşamaya geçilmesinin mümkün olduğunu açıklamıştı....
Dubai Battı
Dubai’de Panik: COVID-19 nedeniyle şirketlerin% 70’i 6 ay içinde kapanacak. “Dubai iş dünyasına Covid-19 darbesi” başlıklı rapor, başta BAE olmak...
Korona’nın ekonomiye verdiği zarar nasıl giderilir?
Koronavirüsün yol açtığı ekonomik fırtınadan örgütlü hareketle çıkabiliriz Hesapta olmayan bir pandemi süreci ve sert bir ekonomik fırtına… Bu fırtınadan...
EN ÇOK DÖNER ÖZLENDİ
Hayat eve sığar ama akıllar Dönercide kalır. İnsanlar sıkıntılı bu süreçte dışarıda ne yemeyi özlediklerini sorduğumuzda büyük çoğunlukla Döner cevabını...
Tavuk eti sever misiniz?
Kanatlı etleri bileşimleri açısında beslenmemizde değerli bir protein kaynağıdır. Her şeyden önce bağ dokusunun az oluşu nedeniyle sindirimi kolaydır. Kanatlı...
Salgın İsviçre’deki Dönercilere yaradı
Korona salgını her yerde en fazla Döner esnafını vurdu. Döner Dükkanları kapandı. Üretimler durdu. Ticaretler ertelendi. Sektör büyük bir sıkıntıya...
Dönerciler açılıyor. Peki Satışlar Nasıl Olacak?
Sağlık Bakanlığı yayınladığı 13 ayrı rehberle, koronavirüs sürecinde Kontrollü Hayat’a geçişte işyerlerine yönelik kriterleri belirledi. Rehberler arasında madenler, bakkallar, büfe,...
Hangi ülke ne zaman normalleşecek?
hangi ülke ne kadar normalleşti? Avrupa’da koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler, kademeli olarak kaldırılıyor. Kıtada normale dönüş sürecinde ikinci kapsamlı...
Tarım Bakanlığından Gıda üretim yerleri için Korona Tedbirleri
Türkiye, koronavirüsle mücadelede olumlu tablo çizmeye devam ediyor. Başta hükümet tarafından alınan tedbirler, meyvelerini vermeye başladı. Ölüm ve vaka sayılarının...
Kim büyük? Kim küçük?
Kim Büyük? Kim Küçük? Dile kolay milyonlarca kilometre yol gittim. Avrupa, Asya demeden hangi ülke, hangi şehir önemsemeden nerede döner...
UDOFED Çalışıyor
Dönerin temsil gücünün farkına varan Avrupa ülkeleri Döner üzerinde tasarrufta bulunmak, bu nadide ürünü kendi nesillerinin geleceği için bir değer...
Döner Koruma Altına Alındı
Kurulduğu günden itibaren Döner severlerin daha güvenli döner tüketmeleri için gayret gösteren Uluslararası Döner Federasyonu Döner adına önemli adımlar atmaya...
Global Fast Food Markası Şişli Şubesinde Skandal
Dünyaca ünlü fast food zincirinin İstanbul şubesinde skandal! Dünyaca ünlü bir fast food restoran zincirinin İstanbul Levent’teki şubesinin işletme sahibi...
Döner Sektörünün Haber sitesi 21 yaşına girdi
20 yıl bitti. 21. yıla giriyoruz. Dile kolay hiç ara vermeden 21 yıldır Dünya genelinde Döner sektörünün sesi olduk. Binlerce...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

tanıtım filmi
gazete haber