Döner Sektörü Haber Sitesi
$ DOLAR → Alış: 7,30 / Satış: 7,33
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,84

Dönerin düşmanı kim?

İrfan Söyler
İrfan Söyler
  • 28.11.2020
  • 22 kez okundu

Döneri sevenleri biliyoruz da nefret edenleri biliyor muyuz? Unutmayın düşmanını tanımayan yenilmeye mahkumdur. Dönerin stratejik bir ürün olduğunu 20 yılı aşkın bir süredir her ortamda anlatmaya gayret ediyorum. Kimisi masal kabilinden dinledi. Kimisi inandı. Döner bütün dünyada Türkiye’yi temsil misyonunu üstlenmişken vurdumduymazlık almış başını gidiyordu. Çok şükür uzun yılların emeği daha yeni karşılığını veriyor. Udofed ile bu bilinç daha da üst seviyeye çıkıyor.

Peki kimler dönere düşmanlık ediyor?

Birinci düşman: Global rekabet!

Döner bütün dünyada en çok tüketilen fast food ürünü. Hamburger. Pizza gibi global ürünler dönerin yanına bile yaklaşamayacak durumda. Hatta bu ürünlerin kendi ülkelerinde bile başa baş rekabet halindeyiz. Bu markalar döneri hiç sevmezler. Bunun içinde döner aleyhine her türlü olumsuz haber, oluşum ve girişim içinde bulunurlar. Ticari ahlaksızlıktır ama bir ölçüye kadar bu makul karşılanabilir. Olayın bir tarafı da şüphesiz bu global markaların temsil ettiği ülkelerin kültürel sunumlarını başka milletlere dayatmalarına en büyük engel olarak Türk kültürünü temsil eden döneri görüyorlar.

İkinci düşman: Vurdumduymazlık ve cahillik!

Bizim milletin en büyük hatası vurdumduymazlık. Ne yazık ki bu huyumuz sayesinde sayısız fırsatları kaçırıyoruz. Döner gibi her kesin sevdiği lokomotif bir ürün elimizde iken, döner satışları her yerde yükselirken gamsız, kasevetsiz davranışlar bireysel markaların başarıları büyümüyor ve yok oluyor.  Kişisel hırslar, manasız rekabetler, ben kazanayım başkası kazanmasın yaklaşımları da global hikayeyi göremiyen cehalet sebebi ile oluyor. 

Son düşman: Hırs!

Ne yazık ki çok kazanma hırsı ile yola çıkanlar hem kendi yatırımlarını, hem de sektörü zor durumda bırakıyor. Aklı başında gördüğünüz ama çarpık düzenden beslenmeyi de ihmal etmeyen işletmeler para kazanıyormuş gibi gözükse de kısa süre sonra yok olup gidiyor ve yerine yenileri piyasaya çıkıyor. Herkesin ismini ezberlediği ne kadar büyük dediğiniz ama sonrasında ölü markalar çöplüğünde unutulan sayısız marka size sayabilirim.

Döner kendi başına büyük bir başarı hikayesi yazmaya devam ediyor. Yeter ki siz ona zarar vermeyin. Dönerin üstün hikayesine bütün dünya hayran. Yeter ki siz birlik ve beraberliği zedeleyecek girişimlerde bulunmayın.  Dönerin zaten yeteri kadar düşmanı var. Yeter ki siz de bilmeden düşmanlık yapmayın.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

tanıtım filmi
gazete haber