Döner Sektörü Haber Sitesi
$ DOLAR → Alış: 8,41 / Satış: 8,44
€ EURO → Alış: 10,00 / Satış: 10,04

İnsanı yoran insandır

İrfan Söyler
İrfan Söyler
  • 28.08.2020
  • 145 kez okundu

46 ülke sayısız şehir. 1000’e yakın Döner fabrikası. Onların sahipleri, yöneticileri. Üretimleri, hayalleri, sıkıntıları, kavgaları, artıları ve eksileri ile birebir şahitliğim ve hemen hemen hepsi ile dostluğum arkadaşlığım oldu.  Arayan; “Merhaba irfan bey gelir misiniz bir çay, çorba içelim. Danışmamız gerekenler var diyen her sektör temsilcisinin çağrısına uzak yakın demeden gittim.

Heyecanınız, hayalleriniz, vizyonunuz doğrultusunda canla başla destek oldum. Heybemizde ne varsa paylaştım. 

Çoğu zaman yoruldum. 

Vazgeçmenin kıyısından defalarca döndüm. 

“İrfan Bey! Döner’e büyük hizmet ediyorsunuz” cümlesini çok duydum. 

Çok güzel dostluklarım oldu. Kadir kıymet bilen insanları gönül heybemde biriktirdim. 

Fazla param olmadı. Ama ben Döner sektörünün en zengin insanıyım. Niye mi? Kimseye nasip olmayacak kadar dost biriktirdim. Dünya genelinde döner sektörünün neredeyse bütün işadamları arkadaşım. Çok şükür telefon açtığımda üçüncü çalmaya gerek kalmadan hasretle konuşacağım dostlarım var. 

Yayıncılığa ilk başladığımda birbirlerine kurşun sıkacak kadar düşmanlık besleyen üreticileri omuz omuza bir araya  getirmek bize nasip oldu. Ölümüne fiyat rekabetinin değil, kalitede rekabet yapılmasını kabul ettirmek zor oldu ama oldu. 

46 ülkedeki Döner dükkanlarının her birinin Türkiye’yi temsil ettiğini kendilerine kabul ettirmek. Döner dükkanlarının Türkiye, kapıdan içeri giren herkesin de Türkiye’ye girmiş gibi olması gerektiğini anlatmak için araba ile 2 milyon km yol yapmam gerekti ama sonunda başarmanın mutluluğunu hala yaşıyorum.

Dedim ya çoğu zaman yoruldum. Döner sektörünün aktörlerine bilmeden üstlendikleri ağır misyonun ne olduğunu tek tek anlatmak yordu beni. 

Bir de anlaşılmamak. Az da olsa kıymet bilinmemesi. Geceleri uykusuz bıraktı. Ben Döner üreticisi değilim. Ama Döneri en az bir üretici kadar bilirim. Üretiminden, pazarlamasına, sunumuna, sosuna varana kadar bilirim.  Az bilip çok bildiğini iddia edenler ile karılaşınca da susarım. 

Sektörde vizyonlu insanlar görünce umutlanır, vizyonsuz, çapsız kişilerin sesi çok çıkınca hayallerim yıkılır.

20 yıl bir misyon üstlenip sektörü Türkiye yapmak, bayrak haline getirmek için çalışmış ve tam enerjim bitmişti. Üst üste çapsız, sadece senden karşılıksız faydalanmak isteyen insanlar ile karşılaşmış, kenara çekilmeye karar vermiş iken Mehmet Mercan ile tanıştım. Azmini, vizyonunu ve en önemlisi emeğe değer veren Ahi Evran imanını görünce tekrar kolları sıvadım ve arkasında saf tuttum. Bazen neden daha önce tanımadım diyorum. Ama her şeyin bir vakti olduğunu unutmamak lazım.

İnsanı yoran insandır. Maalesef döner sektöründe bu insanlardan çokça var. Şimdi hem Başkan Mehmet Mercan’ı hem beni yoruyorlar. Ama en azından artık Udofed var ve kurum olarak mücadelemizi veriyoruz. 

irfan söyler

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

tanıtım filmi
gazete haber