Döner Sektörü Haber Sitesi
$ DOLAR → Alış: 8,35 / Satış: 8,38
€ EURO → Alış: 10,15 / Satış: 10,20

Mehmet Mercan ve bir kaç inanmış

İrfan Söyler
İrfan Söyler
  • 02.10.2020
  • 148 kez okundu

Uluslararası Döner Federasyonunun kuruluşundan bu güne kadar yaptığı çalışmaları yakından takip eden bir yayın kuruluşuyuz.  Dönerin bütün dünyada ülkemizin bayrak ürünü olmasına stratejik önemde iş gücü, ihracat gücü, tanıtım gücü, her şeyden önemlisi Türkiye’nin en büyük “soft power” lezzet gücü olmasına rağmen sektör içindeki karmaşayı en yakında bilenlerin başındayız.

Udofed kuruluş öncesinden bu yana bu oluşumun içerisindeyim. Mehmet Mercan beyin etrafında inanmış az sayıda sektör idealisti bir araya gelip hedef birliği yaptığımızda önümüzde sektör içindeki çarpık düzenden beslenen kişiler vardı. Yapamaz, yürümez, olmaz diye sonu “maz” ile biten onlarca bahane karşımıza dağ gibi durdu. Aslında 2000 yılından beri yayıncı, Döner Zirveleri düzenleyen ve dostluklarla 45-46 ülkede sektörün nabzını tutan biri olarak benim asla yabancı olmadığım ve beklediğim bir şeydi. İşin özü ben bıkmış ve umudumu da yitirmiştim. Ama Mehmet Mercan umudun bittiği yerde yeni hayallerin başladığını yüksek enerjisi ve dürüstlüğü ile tekrar hatırlattı. Biz de bütün tecrübemizi tekrar ortaya koyduk. Yine uykusuz çalışma günlerini saymayı bırakıp örgütlü bir hedefe doğru yürüdük. 

Mehmet Mercan’ı 20 yıllık döner sektörünü iyileştirme mücadelemden sonra tanıdım. Belki biraz geç oldu tanışıklığımız ama 7- 8 ay gibi kısa bir sürede aldığımız yol 20 yıllık gecikmeyi kapattı diyebiliriz.

Bu günler unutulmayacak

Bir gün, nasipse çok uzun bir vakit sonra değil bu süreçleri kitap haline getireceğim. Hayatım boyunca not almanın, değerli gördüğün detayları gelecek nesillere aktarmanım tarihi bir görev olduğuna inandım. 

Yıllar evvel yazdığım makalenin başlığı “Fırtınalara aşığız” başlığını atmıştım. Tamam fırtınaların iç dünyamızda yeri ayrıdır ama dingin denizleri de çok severiz. Okyanusları aşmayı, atlas denizlerde başarılara süzülmeyi de biliriz. Federasyonumuz aşılması hayal dahi edilemeyen dağlar gibi büyük engelleri aşarak geldi. Sabırla, mücadeleye devam etti. Bu süreç içerisinde Mehmet Mercan’ın bir kez bile umutsuzluğa düştüğüne şahit olmadım. 

Dev Projeler

Bir STK’nın onlarca yılda birini bile yapamayacağı her biri ayrı dev projeyi aynı anda hayata geçirdik. Başta Tarım ve Orman Bakanlığı olmak üzere 3 ayrı bakanlıkla farklı projeler yürütmeye başladık. Kaçak güreşenler, aslında yanımızdaymış gibi görünüp de ne zaman bırakacaklar diye gün sayanlara, güvenilir döner olsun diye konuşup ne yazık ki merdiven altı güvensiz ve sağlıksız döner satanlarla kol kola alış veriş içinde olan dejenere esnaflar her sektörde olduğu gibi burada da oldu. 

Bütün bunlar onlarca yıllık oluşan kara düzenin, ihmal ve kar odaklı yozlaşmış ticaretin getirdikleriydi. Farkındaydık. Yine devletimizin ilgili birimleri ile çözümler bulmak için kafa kafaya verdik. Sonuçta geldiğimiz nokta gelecek için umut verici. Ve çalışmalar semeresine vermeye başladı.

Döner Gazi Mecliste

Henüz birinci yılını doldurmamış bir Federasyon olarak 1 Ekim ‘de üstelik Gazi Meclisin yeni yasama yılında bütün milletvekillerimize yaklaşık 1 ton döner ikramı yaptık. Türkiye’yi bütün dünyada temsil eden bu stratejik ürüne Devletimizin sahip çıktığını en üst perdeden dosta düşmana ilan ettik. Sayın Meclis başkanımız Prof. Dr. Mustafa Şentop teveccüh gösterip meclis içerisinde sunduğumuz döneri tatmak ve dünyaya mesaj vermek için bizlerin yanına geldiler. Kendileri için özel hazırlanan kılıç ile döner kesip ikramda bulundular. 

Döner bizimdir deme cüretini gösteren başka ülkelere de en güzel cevabı verdiler.

Eğer davanıza inanmışsanız sahipsiz kalmış, merdiven altında, pis ve kuytu yerlerde adı ve içeriği kirletilerek değeri yok edilmeye çalışılan, başka ülkelerin sahiplenmeye kalktığı stratejik  bir ürünü merdiven altından alır milletin meclisine taşırsınız. 

Ben buna Mehmet Mercan ve etrafında bir kaç inanmışın zaferi diyorum.

Siz ne dersiniz bilmiyorum.

İrfan Söyler

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

tanıtım filmi
gazete haber